Руснаците вече купуват най-евтиното
БТА
- 24 Юни 09:44
Според допитване в Русия 39 на сто от хората се смятат за бедни. 57 на сто от участниците в друга анкета харчат за прехрана над половината от доходите си, пише днес московският в. “Время новостей“.
В проучване на руския фонд “Обществено мнение“ 39 на сто от запитаните се обявяват за бедни, 56 на сто казват, че са хора със средни доходи, 3 на сто не дават отговор, а 2 процента заявяват, че са богати, посочва вестникът. Бедняците в Русия днес са повече, отколкото по времето на Съветския съюз, смятат повечето участници - 68 на сто.
Според официалната статистика в Русия обаче бедните са под 15 процента. Бившият президент Владимир Путин постави преди 4 години като цел броят на бедните да спадне двойно до 2008 г., но това не бе постигнато, отбелязва вестникът.
Анкета на руския център ВЦИОМ пък сочи, че едва 6 на сто от хората в Русия дават за храна под четвърт от своя доход.
По-малко от половината си доходи изразходват за храна 30 на сто, 41 на сто харчат за прехрана между 50 и 75 на сто от полученото, а 16 процента заявяват, че над три четвърти от доходите им отиват само за да се изхранят. Четири на сто не дават отговор.
Средната номинална заплата в Русия след облагане с данъци е била през май 17 000 рубли, посочва “Время новостей“ (1 евро = 36,7427 рубли според днешния курс на руската централна банка).
Междувременно поскъпването на храните кара жителите на Русия да купуват най-евтиното, констатира “Известия“, цитиран от Би Би Си. Хората икономисват не само от деликатеси, но и от най-необходимите храни, пише вестникът.
Всъщност в Русия деликатеси вече стават и съвсем обикновените хранителни продукти. Московчани например вече купуват по-малко бонбони, с които по традиция доскоро си пиеха чая - заменят ги с ртестени изделия. Рязко намалява консумацията
на пасти. Столичани все по-рядко купуват и хляб, по-скъп от 10 рубли, добавя “Известия“.
Същото се отнася и за колбасите. Има случаи възсрастни хора да си купуват по 50 грама салам. Добре се продават само най-евтините кренвирши, и то не всеки ден, допълва изданието.
Силно е спаднал интересът на руските потребители към екзотичните плодове. Те предпочитат вече евтини банани пред кивито и ананасите, но скоро и бананите ще поскъпнат заради лошата реколта в Централна Америка, предричат цитирани в “Известия“ експерти.
Поскъпването на практика не е засегнало единствено твърдия алкохол. Според официалната статистика производството на водка в Русия намалява. При все това хората не пият по-малко и водка се търси дори повече отпреди, пише “Известия“.
|