Експерти за съкращенията на лихвите
БТА
- 07 Ноември 11:29
Световната финансова криза продължава да е сред водещите теми за западния печат. Изданията поставят акцент днес върху вчерашното рязко намаляване на основните лихвени проценти в Европа. Американският вестник “Интернешънъл хералд трибюн“ обобщава, че трите водещи централни банки в Европа са понижили лихвените проценти, на фона на все по-зловещите доказателства, че голяма част от страните на континента навлизат в сериозна рецесия.
В най-тежко засегнатата от кризата европейска държава - Великобритания, “Банк ъв Ингланд“ поведе колоната, като понижи основния лихвен процент (ОЛП) с 1,5 на сто - с три пъти повече отколкото очакваха повечето анализатори, пише ежедневникът. Новата стойност на ОЛП от 3 процента е най-ниската от 1954 г., обръща внимание изданието.
Също изненадващо швейцарската национална банка намали ОЛП с половин на сто до 2 процента отчасти за да спре бързото поскъпване на швейцарския франк, пише “Интернешънъл хералд трибюн“. Европейската централна банка (ЕЦБ) също понижи своя ОЛП с половин на сто, но това бе очаквано, допълва вестникът.
Според експерти Великобритания до голяма степен просто следва подхода на САЩ за справяне с кризата, докато ЕЦБ не иска да възприеме новаторската валутна политика на Управлението за федерален резерв (УФР). Подобни мерки освен това предприеха централните банки на Чехия и Дания, уточнява “Интернешънъл хералд трибюн“. Изданието отбелязва, че поредицата съкращения на ОЛП в Европа са били обявени в момент, когато Международният валутен фонд (МВФ) е прогнозирал, че икономиките на развитите страни ще бъдат в рецесия догодина за първи път от Втората световна война. След съобщенията за съкращаване на ОЛП европейските фондови пазари поеха нагоре, но за кратко, обръща още внимание “Интернешънъл хералд трибюн“. Повечето индекси на континента бяха “на червено“ при затварянето на борсите.
“Дълбоки съкращения на лихвите в Европа“, красноречиво гласи водещото заглавие в британския вестник “Файненшъл таймс“. Ежедневникът отбелязва, че икономистите прогнозират по-нататъшни намаления на ОЛП. Пазарните очаквания са те да паднат догодина под 2 процента. “Файненшъл таймс“ цитира думите на президента на Европейската централна банка Жан-Клод Трише, че банките все още държат огромни суми, депозирани в ЕЦБ, вместо да ги заемат на други банки. Това е знак, че пазарът не функционира нормално, подчертал Трише. “Файненшъл таймс“ посочва, че ЕЦБ въпреки всичко е по-оптимистична в прогнозите си от “Банк ъв Ингланд“. Британската централна банка не очаква промяната на пазарите да дойде скоро, поради което пристъпи към тройно по-голямо понижение на ОЛП, аргументира се изданието.
|