Силно нараства лизингът
БТА
- 23 Април 16:24
Лизинговият пазар в България през 2007 г. бележи ръст от над 60 процента, това дава основания за 2008 г. да се очаква ръст между 40 и 60 процента, посочи днес пред медиите съпредседателят на Българската асоциация за лизинг /БАЛ/ Теодор Маринов. Той представи резултатите от ежегодния семинар на Лийзюръп за Централна, Източна и Югоизточна Европа, който се проведе тази година в София. Степента на проникване на лизинговите услуги на пазара би позволила през следващите 2 до 3 години да се запазят нива на ръста между 30 и 40 процента годишно, посочи Маринов. Вече почти няма сериозна фирма, която да не ползва лизинг под определена форма, каза той. Това е начин за развитие на икономиката и на конкурентноспособността, добави Маринов.
Най-разпространен в България е лизингът на автомобили - над 95 процента от финансирането при покупка на нови автомобили е чрез лизинг, сочат данните на БАЛ. Закупуването на лизинг е по-изгодно от ползването на потребителски кредит, защото рискът за лизинговата компания е по-малък, отколкото за банката и съответно се изискват по-малки обезщетения от клиентите, обясни Теодор Маринов. Той посочи, че ако се закупи кола на лизинг, то тя остава собственост на лизинговата компания, която само я предоставя на лизингоползвателя при благоприятни за него условия. Най-разпространената лихва при ползване на лизинг за автомобил е около 8 процента, лихвите на потребителските кредити са между 1,5 и 2 процента по-високи, отбеляза Маринов.
Според БАЛ предстои сериозен ръст в областта на предоставянето на лизинг на бизнес сгради, офиси и производствени помещения, тъй като този пазар в сравнение с пазара на жилища предстои да се разраства. Лизинг е възможно да се използва при участие в някоя от Оперативните програми на ЕС, е станало ясно на семинара на Лийзюръп, който приключи днес. Заместник-председателят на полската лизингова асоциация е обявил, че делът на проектите, финансирани чрез лизинг в Полша доближава 50 процента. За България подходящи за финансиране чрез лизинг са ОП “Конкурентноспособност“ и “Развитие на селските райони“, посочи Маринов. В първата програма разходите за лизинг се признават, докато в земеделската програма - не, уточни обаче той. Не е изключено навлизането в България на измами с лизингови документи, което в развитите пазарни икономики е често срещано явление, посочи още Теодор Маринов.
|