Стиглиц: Сегашната криза е най-тежката от Голямата депресия
БТА
- 19 Март 14:03
Сегашната финансова криза е най-тежката от Голямата депресия през 30-те години и намаляването на основната лихва на Управлението за федерален резерв (УФР) на САЩ няма да промени съществено обстановката. Това заяви днес носителят на нобелова награда за икономика през 2001 година, американецът Джоузеф Стиглиц, цитиран от ДПА.
“Намаляването на основната лихва ще има определено въздействие, но няма да доведе до значителни подобрения, тъй като не засяга фундаменталните проблеми, които са причина за срива на финансовия сектор“, изтъкна Стиглиц пред радио “Ню Зийланд“. Американският икономист е бивш управител на Световната банка и председател на Съвета на икономическите съветници към бившия президент Бил Клинтън.
Той посочи, че решението на УФР да съкрати краткосрочната си лихва с три четвърти от процентен пункт цели “просто да успокои икономиката, отколкото да разреши фундаменталните проблеми“. Според Стиглиц приблизително 2 милиона американци ще загубят домовете си, тъй като не могат да изплатят ипотечните си кредити, надвишаващи стойността на техния недвижим имот. Причина за това е, че цените на жилищата спаднаха много силно през последната година. Икономистът заяви, че правителството на президента Буш спасява затруднените банки, но го обвини, че отказва да направи необходимото, за помогне на бедните хора да запазят домовете си, което би могло да стабилизира жилищния пазар.
“Много е лесно да се направи нещо по този въпрос“, посочи той и предложи администрацията на президента да окаже съдействие за понижението на номиналната стойност на ипотечните кредити до близо 90 на сто от стойността на жилищата, което ще помогне на хората да запазят домовете си. Правителството на Буш обяви планове за подпомагане на собствениците на жилища, изправени пред опасността да загубят домовете си, като позволи на банките, отпуснали ипотечен кредит на заемоискатели с лоша кредитна история, по-лесно да кандидатстват за рефинансиране. Правителството ще пусне и чекове за данъчни облекчения през май. По думите на Стиглиц е подигравка, че бившият управител на УФР Алън Грийнспън определя икономическата криза в момента като най-тежката през последните 50 години. “Самият той е източник на по-голяма част от проблемите“, добави икономистът. Нобеловият лауреат изтъкна, че неправилното ръководство на УФР през последните седем години е един от основните фактори, допринесли за проблемите в момента. Според него причина за затрудненията отчасти е и войната в Ирак и нейният отрицателен ефект върху икономиката. цени на енергоносителите, заяви Бакалов.
|