EК започна наказателни процедури срещу Полша и Германия заради Натура 2000
Полша и Германия отиват на съд, съобщи BirdLife International, цитиран от Българското дружество за защита на птиците. Двете страни не са обявили достатъчно специално защитени зони (СЗЗ), както се изисква по Директивата за птиците. ЕК е решила да изпрати първите уведомителни писма по същия повод на още осем страни членки, присъединили се към ЕС през 2004 г., които имат законови проблеми с опазването на птиците. Кипър ще получи първото си уведомително писмо, по повод лова на птици.
Изабела Флор, Директор на Полското дружество за опазване на птиците (OTOP), партньорът на BirdLife International в Полша, заяви, че присъединяването на Полша към ЕС е не само, за да се жънат икономически ползи от членството, но и за да изпълнява страната ангажиментите си към прилагане на природозащитното законодателство на ЕС. Само това може да гарантира оцеляването на уникалната, но застрашена дива природа на Полша, част от която са и дивите птици като водното шаварче, морският орел, средната бекасина. Нашето правителство трябва да избегне присъда от Европейския съд, като незабавно обяви за СЗЗ необявените все още територии.
Коментирайки решението за изпращането на Германия на съд, Олаф Тшимпке, Председателят на NABU – партньорът на BirdLife в Германия, каза: “Позорно е и е лош пример за останалите страни членки, че 29 години след единодушното приемане на Директивата за птиците, някои от регионите в Германия не са обявили достатъчно СЗЗ. Ние само можем да приветстваме решението на Комисията да отнесе този случай до Европейския съд.”
Растислав Рибанич, Директор на Словашкото орнитологично дружество, партньорът на BirdLife в Словакия, също алармира: “Процесът на обявяване на СЗЗ е в застой, след като от миналата есен много важни природни територии останаха без защита. СЗЗ в Словакия поддържат значими популации на световно застрашени видове като царския орел, ловния сокол или белооката потапница. Спирането на процеса на обявяване на СЗЗ означава също, че фермерите и собствениците на гори не могат да се възползват от фондовете за развитие на селските райони в Натура 2000.” Словакия получи от Комисията и друго уведомително писмо - за неоправдано изсичане на гори в националния парк “Високите Татри”.
В същото време днес Комисията изпрати първо уведомително писмо до Кипър, за непазване на изискванията на Директивата за птиците по лова. Кипър наруши законодателството на ЕС, като разреши пролетен лов на гургулицата през май. Подобно на Малта, получила вече уведомление по същия повод, страната рискува да бъде призована в Европейския съд, ако веднъж завинаги на забрани пролетния лов.
|