Немски журналист: Производителите на генно-модифицирани храни атакуват България
Манфред Ладвиг, автор на документалния филм „Генната конспирация" и журналист от немската телевизия ARD предупреди, че производителите на генно-модифицирани храни ще атакуват България и обществеността трябва да е наясно, че около GMOs (генно-модифицираните организми) все още има много неизвестни.
Това стана на третото издание на европейския екофилмфест, който се проведе от 7 до 9 май в Долна баня. Ладвиг сам донесе филма, върху който е работил в продължение на 1 година. В рамките на бюджет от около 120 000 евро той успява да отиде до Австралия, Япония, САЩ, Бразилия, Франция и естествено - Брюксел. Въпросът, който го измъчва е: безопасни ли са храните за хора и животни, направени от генно-модифицирани растения.
Идеята да направи филм за фуражи и храни от генно-модифицирани растения - ГМР - изкушава Ладвиг, когато той научава за няколко крави в Германия, консумирали генно-модифициран фураж и умрели по неизвестни причини. Въпросът има ли подобни случаи в света го отвежда в Япония, най-големият консуматор на ГМР. Там бдителни екоорганизации му представят факти, че тестовете, които доказват безвредността на ГМР са непълни, може би фалшифицирани и се отнасят само за мишки. Няма изследвания за действието на ГМР върху хората, да не говорим за това, че няма дългосрочни наблюдения. Куриозът е, че тестовете, доказващи безвредността на храните, са правени от тези, които са тествани („test by those being tested”), което е популярна практика в САЩ, но не и в Япония и Европа, например.
В Бразилия и Аржентина, които са едни от най-големите производители на GMOs, Ладвиг се среща с хора, които живеят в непосредствена близост до посеви с ГМР. Те се оплакват от хронични алергии. Тук е мястото да се отбележи, че компанията, която произвежда генно-модифицирана царевица за фураж и соя за хората Монсанто, е и най-големият производител в света на пестициди, които се използват именно при тях. Тоест, не е установено дали алергиите са причинени от храните или от пестицидите, с които те са пръскани. Във всеки случай от филма става ясно, че количеството на употребяваните пестициди нараства непрекъснато и превишава няколкократно количеството, използвано при конвенционалните растения.
Ладвиг решава да отиде направо в Сент Луис, щата Мисури, в щабквартирата на Монсанто. Там му отказват интервю. Но той научава, че висши чиновници от администрацията на Буш и на FDA - Food&Drug Agency (Агенция за храните и медикаментите в САЩ) са уличени във връзки с Монсанто. Компанията е създала мрежа от свои хора, които защитават интересите й на най-високо ниво. Един от красноречивите примери е разкритието, че бившият министър на отбраната Доналд Ръмсфелд е получил $50 000 подкуп от Монсанто.
Ладвич беше любезен да отговори на въпроси на Дир.бг.
- Защо проблемът с ГМР e толкова важен за вас?
- Не само за Германия. ГМР бяха забранени до 2004 г. в Европейския съюз. Но преди 2 години и половина в Брюксел решиха, че те са безопасни. Това стана поради силен политически натиск от страна на САЩ и Световната търговска организация. До 2004 г. нашето правителство много внимателно се отнасяше към ГМР. Но след това нещата се промениха – новото правителство сметна, че създаването на нови работни места е много важно и демонстрира все повече про-биотех-позицията си. Мога да кажа, че нещата сега се промениха - 80% от германците са против употребата на тези храни. И политиците трябва да се съобразяват с тях, ако искат да бъдат преизбрани. Въпреки това на пристанището в Хамбург всяка седмица се разтоварват по 60 000 т GMOs. Не е лесно и да ги избягваш - понякога човек въобще не знае какво яде - производителите му спестяват информацията, че използват ГМР. Проблемът чука на вашата врата, защото България и Румъния като нови членки на ЕС ще бъдат залети от генно-модифицирани продукти. Румъния планира да засее огромни територии с GMOs. Знам, че там вече няма никакви пречки от страна на законодателните органи. Те ще имат царевица от САЩ и соя от Бразилия. Аз съм сигурен, че ако направите едно проучване, ще установите, че генно-модифицираните храни вече широко разпространени и у вас. България трябва да се замисли върху атаките, които предполагам, са започнали от страна на Монсанто и останалите производители.
Ладвиг не дава отговор на въпроса безвредни ли са ГМР. Той споменава думите хронични алергии, заболяване на черния дроб и бъбреците, увреждане на имунната система, манипулация на данните, политически натиск. В целия свят отношението към ГМР е много противоречиво – има държави и компании, които ги забраняват, в някои щати те не се произвеждат.
Ладвиг продължава своето разследване.
|