Пролетен уикенд на мигриращите птици
За втора година един пролетен уикенд е посветен на мигриращите птици, съобщиха от Българското дружество за защита на птиците (БДЗП). Световният ден на миграцията на птиците е на 12 и 13 май 2007 и ще бъде отбелязан в 46 страни с празници, изложби, образователни програми и много други събития, вдъхновени от миграцията на птиците. Разбира се, неизменна част от програмата са бърдуочърските турове за наблюдения на птици. Темата е въздействието на промените в климата върху мигриращите птици.
Старт на инициативата дадоха миналата година в Кения с фестивал на открито, наречен “Криле”, а идеята идва от Конвенцията за мигриращите видове и AEWA – международното споразумение за опазване на мигриращите птици, което към днешна дата е подписано от 59 държави от всичките 119 страни, попадащи в обсега на природния феномен миграция. Целта е да се подчертае за пореден път острата нужда от опазване на мигриращите видове птици и местата, които те обитават.
Всяка пролет и есен ги виждаме – огромни ята щъркели, пеликани, гъски и много други видове мигриращи птици. Пътешествието им през хиляди километри е съпътствано от множество пречки и трудности – лошо време, ширината морето или на горещата пустиня, огромни високи планини. През последните десетилетия човекът също поставя много и опасни пречки, застрашаващи мигриращите птици и местата, които обитават. Опасни за птиците са ветроенергийните турбини, електропроводите, свръхзастрояването, замърсяването или като цяло унищожаване на местата за гнездене, хранене, нощувка и почивка.
Глобалното затопляне, сушата и колебанията във времето са само част от предпоставките за промени в климата и оказват решаващо въздействие върху скитниците на небето – птиците. Климатичните промени са причина не само за драстичното темпо, с което намалява броят на птиците от мигриращите видове. Те влияят и изместват хилядолетни миграционни навици, променят местата за хранене, нощувка и почивка на птиците. Има птици, които дори спират да мигрират!
Подробна информация за Световния ден на мигриращите птици – на специализираната интернет–страница www.worldmigratorybirdday.org
Какво можете да направите вие?
Настройте се позитивно, въпреки глобалното затопляне. Излезте сред природата. Вдишвайте чистия въздух и пролетните аромати. Чуйте песента на горските потоци и разбира се – на птиците и помислете какво да направите, поне за да не им пречите.
Има още един сайт в интернет, който е посветен на миграцията. Той е на адрес www.springalive.net. Предназначен е за децата и за всичики възрастни, у които е останало поне малко от хлапето, което са били. На www.springalive.net има интересни факти за миграцията и птиците, игри, карти. Там можете запишете първото си пролетно наблюдение на четири вида мигриращи птици – щъркел, лястовица, кукувица и бързолет. Ако този уикенд не ви закука кукувица, спомнете си кога приблизително и къде видяхте за пъви път белия щъркел и свалихте мартеничката? Запишете наблюдението си в интернет – така участвате в международното проучване на пролетната миграция на най-старата световна организация за защита на птиците BirdLife International.
Допълнителна информация:
Споразумението за опазване на Евразийско-Африканските мигриращи водолюбиви птици е споразумение по Бонската конвенция, което е подписано или ратифицирано от страните в ареала, независимо дали те са подписали или ратифицирали самата конвенция. Целта е да се създаде сред страните в ареала правна основа за конкретна природозащитна политика за всички мигриращи водолюбиви видове и популации, които прелитат по Евразийско-Африканския миграционен път, независимо от настоящия им природозащитен статус. Споразумението осигурява рамка за природозащитни дейности, мониторинг, изследване и управление на няколко миграционни системи от световна значимост. То е свързано с програмата за Орнитологично важни места и Рамсарската конвенция. България е подписала Споразумението за опазване на мигриращите птици през 2000 г. Страната ни пресичат две основни миграционни артерии Via Pontica над Черноморието и Via Aristotelis над Западна България.
Повече информация на www.unep-aewa.org и на www.bspb.org
|