|
Румяна Таслакова, председател на журито и директор на българската секция на Дойче Веле |
Сръбски филм с голямата награда за най-добър екофилм на Балканите
Сръбският филм "Коженото ви палто преди беше живо" спечели наградата за най-добър балкански филм на европейския екологичен филмфестивал "Зелена вълна -21 век", която се присъжда за първи път на третото издание на фестивала в Долна баня. В него се разказва за хилядите зайци, лисици и нутрии, отглеждани в частни ферми за направата на дамски кожуси. Финалните кадри са най-потресаващи - на модно ревю от кожусите започва да пръскат алени капки кръв върху публиката и подиума.
Международното жури с председател Румяна Таслакова, директор на българската секция на Дойче Веле, отличи с награда "Щъркелово гнездо" и австрийския филм "Тигърът и монахът" за взаимовръзка между човека и животните. В категорията за научно-популярен и учебен филм наградата бе присъдена на унгарската продукция "Дивият свят на Будапеща".
За телевизионни програми "щъркелово гнездо" получи филмът "Други хора: горили и пигмеи" от Испания. Българският видеоклип "Стоп на промените в климата" с продуцент неправителствената организация "Природа назаем" и аниматор Христина Петрова, която работи в Добрич получи награда за забавния начин на представяне на глобалните екологични проблеми. За първи път на третото издание на феста беше дадена награда за туристически филм - "Сантяго де Компостела" от Испания.
Със специални награди бяха отличени "Държава в държавата" (на bTV за скандалния бизнесмен Гео Дундаров)и "Нестинари" (БНТ). Европейската асоциация на туристическата преса отличи "Гробниците на Гогурто". Министерството на околната среда и водите даде своя награда на филма "Войната на лешоядите и цветето феникс", сниман на язовир "Студен кладенец". А Министерството на земеделието, и Националното управление на горите, също излъчиха свои призьори - филмите "Нито капка вода" (Великобритания) и "Разтопяване" (Германия).
В рамките на инициативата Зелената партия награди филма "За нашето море - с усмивка и сълза", направен от Детски екологичен клуб "Факел" от Варна.
Освен 93-те филма от 24 страни, на третото издание на екофилмфеста бяха представени за първи път в света четири документални филма на Световния фонд за дивата природа (WWF). Особено полезни бяха тридневните форуми за социалните аспекти на промените на климата. На тях известни учени от БАН, журналисти от Германия и експерти от различни държавни институции и неправителствени организации у нас и в ЕС обмениха мнения за включването на България в борбата срещу глобалното затопляне.
|