Байърли чете лекция на български
БТА - 06 Ноември 15:06
България като член на Евросъюза се превръща в още по-силен
партньор и съюзник на Съединените щати. Европейската сигурност и
тази на демократичните и свободни страни в света зависи от
хармонията, солидарността, обединението и решимостта на нациите от ЕС и САЩ. Това каза в Бургас посланикът на Америка у нас Джон Байърли. Той изнесе лекция пред студенти в Бургаския свободен
университет на тема “Америка, България и европейската сигурност“.
Джон Байърли води част от лекцията и разговора със студентите
на български език. В лекцията си той разгледа две теми - ролята
на България в НАТО, в европейската сигурност и в останалия свят, а втората е за отношенията между България и САЩ след влизането й в Европейския съюз. Байърли каза още, че днес заплахите за сигурността идват основно извън Европа и главно от страна на радикални режими и движения. Те се противопоставят на съвременния свят, като същевременно използват съвременни технологии, за да подтискат собствените си граждани или да тероризират тези около тях.
Затова партньорството на демокрациите и в частност
трансатлантическата общност на Америка и Европа трябва заедно да
се справят с подобни заплахи. Посланикът припомни, че след няколко седмици НАТО ще проведе
своята среща на високо равнище в Рига. На нея вниманието ще се
фокусира върху търсенето на по-глобален и гъвкав подход за
партньорство, общото финансиране за оборудване и окомплектоване
на страните-съюзници, а както и за стратегически въздушен транспорт.
Джон Байърли в лекцията си отбеляза още, че след влизането й
в ЕС България ще стане част от американско-европейските
търговски отношения, които са най-широките в света. Списъкът на
страните-членки на ЕС и този на НАТО почти се покриват, защото
просперитетът и сигурността са тясно свързани. Членството в ЕС
означава, че България ще засили търговските си отношения със САЩ
и ще привлече интереса на повече американски инвеститори, добави посланик Байърли. След лекцията той бе запитан за мнението му по референдума в Сърбия и за смъртната присъдата на Саддам Хюсеин. По отношение на първия въпрос посланикът заяви: “ Не искаме да налагаме решение, но Сърбия трябва да осъзнае, че ситуацията се промени след войната в Косово през 1999 г. и че не може да се надява да задържи Косово като интегрална част от държавата. Гражданите на Сърбия трябва да не гледат назад, а към бъдещето, когато Сърбия ще бъде част от ЕС. Пред страната сега стои избор - да задържи Косово или да се присъедини към Евросъюза“. За присъдата на Саддам Хюсеин Джон Байърли коментира, че трябва да се вземат под внимание законите и практиката в Ирак, причините, които са довели до процеса, както и какво казва иракската конституция. Америка и Европа трябва да се фокусират върху бъдещето на Ирак без Саддам, добави посланикът.
Студент от присъстващите в залата в Бургаския свободен университет зададе въпрос за промяната на позицията на САЩ за визите за българи след 1-ви януари. Джон Байърли отговори, че промяната ще е несъществена. Той обаче отбеляза, че България има напредък по отношение на сигурността на документите за самоличност. Председателят на Комисията по външна политика на Народното събрание Соломон Паси, по чиято покана Байърли пристигна в Бургас, добави по този въпрос, че преди време процентът на българите, които са получавали отказ за виза за САЩ е бил 30. “Наскоро проверих - този процент е намалял с около
7-8 на сто“, добави още Паси. По отношение на бюджета на България за отбрана Байърли каза:“Ние уважаваме факта, че България продължава да спазва обещанието си към НАТО да има висок военен бюджет. И знам, че България в момента прилага една реформа във военната сфера, която се обуславя от определени бюджетни цикли. Така че, ние и другите партньори в НАТО очакваме България да продължи да отделя голям процент от бюджета си за отбрана“. Освен това Щатите са подпомогнали със 100 милиона долара българската армия за последните 10 години и с още 600 милиона за гражданско общество и съдебна реформа през последните 12-13 години. На журналистически въпрос дали дава положителна оценка на борбата с организираната престъпност и корупцията посланик Байърли отговори, че “инвестиционният климат в която и да е било страна се обуславя от много фактори - нивото на образование, географско положение...цената, на която се прави бизнес. Мисля, че във всички тези области американските инвеститори виждат много предимства. Те също така виждат усилията , които се полагат за намаляване на организираната престъпност и корупцията. Това не означава, че работата е приключила, работата продължава. Веднага след лекцията си в университета посланикът потегли за Айтос, където ще разгледа бъдещия склад към американските военни бази, а утре ще бъде гост на бургаския кмет Йоан Костадинов.
У нас / Общество


ОЩЕ НОВИНИ 

Хасан Адемов: Подготвя се нова наредба, въвеждаща ясно разграничение между „енергийно бедни“ и „енергийно уязвими“ групи
Агенция КРОСС - 05 Април 12:44
Министърът коментира и случая с увисналото от балкон дете в Ямбол
У нас / Общество
 
Илияна Йотова по повод Цветница: Да има повече светлина и надежда в дните ни
Агенция КРОСС - 05 Април 12:04
Президентът поздрави също всички сънародници католици и арменци, които днес отбелязват Възкресение Христово
У нас / Общество
 
Премиерът Андрей Гюров поздрави католическата и арменската общности по повод Възкресение Христово
Агенция КРОСС - 05 Април 11:53
Снимка: БТА Снимка: БТА Министър-председателят подчертава, че Великден е празник на живота, който побеждава смъртта
У нас / Общество
 
Агнешкото става лукс
Агенция КРОСС - 05 Април 11:23
У нас / Общество
 
Трайчо Трайков: Най-сериозната възможност за България е временната промяна в схемата за търговия с емиси
Агенция КРОСС - 05 Април 10:55
Министърът на енергетиката разговаря с посланика на Франция у нас Н.Пр. Мари Дюмулен
У нас / Общество
 
Осем души са задържани за купуване на гласове в Сливенско
Агенция КРОСС - 05 Април 10:23
У нас / Общество
 
търси в новини


ПОСЛЕДНИ НОВИНИ В картинки
19:27 Агенция КРОСС   У нас / Общество
39-годишен, бил бременната си жена, остава за постоянно в ареста
19:03 Агенция КРОСС   По света / Политика
Русия отхвърли украинското предложение за прекратяване на огъня за Великден като “пиар сензация“
18:10 Economynews   Икономика / Бизнес
Пътувания на българите в чужбина през февруари
17:45 Агенция КРОСС   У нас / Общество
Над 102 хил. граждани са потърсили съдействие от омбудсмана през 2025 г.
17:31 Агенция КРОСС   У нас / Общество
Задържаха шофьор с 5,95 промила алкохол и положителна проба за кокаин на АМ “Струма“
17:24 Агенция КРОСС   Развлечения / Разни
2026 г. е „Година на Коня“
17:23 Агенция КРОСС   Технологии / Други
Българските стартъпи ще пътуват с безплатен 6-месечен абонамент Upgrade Plus за международни полети от GoVola
17:16 Агенция КРОСС   У нас / Общество
Мъж е жестоко пребит и запален в Ахтопол
17:03 Агенция КРОСС   У нас / Общество
МЗХ стартира инициативата „Великденска кошница“ 2026 и кани търговците за участие
17:01 Агенция КРОСС   У нас / Общество
И.ф. главен прокурор Борислав Сарафов се срещна с представители на еврейската общност в България

АРХИВ НА ЗАГЛАВИЯТА
« « април 2026  
П В С Ч П С Н
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      

за реклама | обратна връзка | потребителско споразумение | добави сайт | какво ново | Мобилна версия Copyright © 2016 Dir.bg. All rights reserved.